Záchranky a moje déja vu.

Autor: Zuzana Martináková | 28.8.2009 o 9:29 | Karma článku: 9,26 | Prečítané:  2327x

„Tu ide o biznis so zdravím," povedal poslanec za SDKÚ Viliam Novotný na margo výberového konania na záchranky. Priznám sa, také déja vu som dávno nemala.  

Za takmer rovnaký výrok ma bývalý minister Rudolf Zajac zažaloval. Povedala som ho na tlačovej besede po poslaneckom prieskume k výberovému konaniu na záchranky. To čo sme vtedy zistili na ministerstve bolo šokujúce. Víťazmi na prevádzkovanie záchraniek sa stali firmy, ktorých sídlo bolo v bývalej rozpadnutej maštali. Firma, ktorá v čase vyhlásenia tendra  nebola zaregistrovaná v obchodnom registri a ďalšie „drobnosti."

Bolo to šokujúce a išlo jednoznačne iba o biznis so zdravím. Čo bolo na Zajacovom výberovom konaní  úplne najhoršie bolo to, že bral záchranný systém nemocniciam, ktoré ho vybudovali, prevádzkovali a investovali do záchraniek ešte v čase, keď to nebolo také lukratívne. A zisk, ktorý mohli mať chceli investovať do nemocnice. Doteraz si pamätám, keď primátori miest týchto nemocníc a riaditelia prišli na zdravotnícky výbor NR SR a ani neprehovorili, lebo im to vtedajší vládni poslanci vrátane p. poslanca Novotného nedovolili.

Bolo to veľmi nespravodlivé, účelové a pravdepodobne niekde aj nezákonné konanie. Za ministra Zajaca boli platby zo zdravotných poisťovní na záchranky ešte vyššie ako teraz. O zvýšení platieb rozhodol exminister vyhláškou krátko po ukončení výberového konania.

Mimochodom, súd s Rudolfom Zajacom som vyhrala. Nikdy som nepochybovala o tom, že som mala pravdu.

Toľko pohľad do minulosti. A teraz súčasnosť. Výberové konanie pod taktovkou ministra Rašiho je o tom istom. Niekomu vziať, niekomu dať. Vtedajšie záujmy vystriedali terajšie záujmy. Minister Raši hovorí, že podmienky tendra sú rovnaké ako za Zajaca. Neviem, či sa mám smiať či plakať pri pohľade na tých, ktorí za Zajaca kričali o zlodejstve a teraz robia to isté a tiež na tých, ktorí vtedy cynicky obhajovali Zajaca a teraz sa boja či nejde o „biznis so zdravím."

Stále som presvedčená, že politika sa dá robiť aj inak. Ale naozaj ich treba vymeniť. Inak to bude stále šach s tými istými figúrkami, ktoré sú raz biele raz čierne, raz na jednej strane, raz na druhej. A stále tá istá hra. Rozumiem ľuďom, ktorí sa pozerajú na politikov a dvíha sa im z toho niekedy žalúdok. Vidia tie isté tváre, ktoré včera hovorili a konali úplne inak a dnes sú spravodliví a naopak. A stále hlasnejšie hovorím. Títo sa už nezmenia. Pošlite ich preč.

 

Zuzana Martináková

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?